Blízké okolí

Helfenburk

HelfenburkZřícenina hradu Helfenburk leží asi 5,5 km od jihočeské obce Bavorov a zhruba 11,8 km od obce Drahonice. Z původně gotického hradu postaveného Rožmberky se dodnes dochovaly hradby, hradní příkopy s dělostřeleckými baštami, tři vstupní brány, zbytky třípatrového paláce a dvě pozorovací věže, z nichž jedna je v rekonstrukci a druhá slouží jako rozhledna. 

Vodňany

Městské muzeum Vodňany   www.vodnany.net/muzeum-a-galerie

Rybářská tradice ve Vodňanech
Na informačních tabulích v muzeu se můžete seznámit se starší historií města, rybníkářstvím a mlynářstvím. Nechybí tu ani informace o rybářském studiu a výzkumnictví, které doplňují ukázky učebnic a učebních pomůcek (modely vodních staveb, rybářské náčiní, lihové a suché preparáty ryb) Střední rybářské školy a knihy z významné odborné knihovny Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického. Při sledování filmu o Vodňanech si můžete vyzkoušet posezení v pramici a děti si zde mohou chytit svou první rybu v dřevěném rybníčku.

Kuchyně staré rybářky určitě potěší převážně dámské návštěvnice, pro které je připravena skládačka Oblíbené rybí recepty z muzea. Při odchodu bude jistě pro Vás už snadné složit malou rybářskou maturitu. 

Prácheňské muzeum středního Pootaví v Písku

Prachenske_muzeum_Pisek

Písecké muzeum vzniklo v roce 1884. 

Návštěvníka čekají témata Pravěk a doba slovanská, Počátky hradu a města Písku. Dějiny regionu, Chráněná území, Nerostné bohatství, Kulturní tradice Písecka, Zlato v Pootaví, Ryby a rybářství (což je ojedinělá expoziceživých tvorů v muzeu). Kromě toho disponuje muzeum prostorami pro krátkodobé výstavy. Jsou jimi především rozlehlá Galerie ve druhém patře křídla nad řekou a Malé výstavní síně v přízemí, pro drobnější výstavy je pak využívána chodba podél muzejní knihovny.

Během let byly k samotnému píseckému muzeu připojeny další pobočky: Památník Adolfa Heyduka, vlastně část dochovaného bytu basníka z okruhu Májovců, představující zařízený měšťanský byt první třetiny 20. století, Památník města Protivína, v němž je dokumentována místní historie a postupne se zde buduje stálá expozice Exotická příroda a Pozorovací věž v Národní přírodní rezervaci Řežabinec, Řežabinecké tůně, používaná zejména při průběžném ornitologickém výzkumu.

Více na: www.prachenskemuzeum.cz